2020 Emmy Award Winners List

Ashley | 24 - 09 - 2020
more

An Emmy Award is given to recognize excellence in the television industry. Originally, there was only one Emmy event conducted per year but nowadays, the Emmy Awards are presented at various times in a year, honoring various sectors in the television industry. The first ever Emmy Awards ceremony was conducted on January 25, 1949 at the Hollywood Athletic Club. 

There are around 25,000 members in the Academy and they are divided into 30 teams. Voting is done by the judging panels. Later, the nominations and Emmy Award winners are decided according to the top entries. 

To make this 2020 a little entertaining, the 2020 Emmy Awards was presented on 20th September. The ceremony was planned to be held at Microsoft Theater, Los Angeles where the 2020 Emmy Award winners were to be announced but due to this COVID-19 pandemic, it was held at the Staples Center. This ceremony was hosted by Jimmy Kimmel. The 2020 Emmy Award winners gave virtual speeches from their homes and it was broadcast in the US by American Broadcasting Channel(ABC).

1. Who Won the Award for Outstanding Writing for a Drama Series?
  • A. Jesse Armstrong for Succession
  • B. John Shiban for Ozark
  • C. Miki Johnson for Ozark
  • D. None of the Above

Here Is a List of Nominations and 2020 Emmy Award Winners:

Programs

Outstanding Drama Series

Nominations: 

  • Better Call Saul (AMC)
  • The Crown (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Killing Eve (BBC America)
  • The Mandalorian (Disney+)
  • Ozark (Netflix)
  • Stranger Things (Netflix)

Winner:

Succession(HBO)- Winner

Outstanding Comedy Series

Nominations:

  • Curb Your Enthusiasm (HBO)
  • Dead to Me (Netflix)
  • The Good Place (NBC)
  • Insecure (HBO)
  • The Kominsky Method (Netflix)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • What We Do in the Shadows (FX)

Winner:

Schitt’s Creek(Pop TV)- Winner

Outstanding Limited Series

Nominations:

  • Little Fires Everywhere (Hulu)
  • Mrs. America (FX)
  • Unbelievable (Netflix)
  • Unorthodox (Netflix)

Winner:

Watchmen (HBO)

Outstanding Variety Talk Series

Nominations:

  • The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
  • Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Winner:

Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

Outstanding Competition Program

Nominations:

  • The Masked Singer (Fox)
  • Nailed It! (Netflix)
  • Top Chef (Bravo)
  • The Voice (NBC)

Winner:

RuPaul’s Drag Race (VH1)

Acting- Lead Performances

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Nominations:

  • Anthony Anderson- Black-ish (ABC)
  • Don Cheadle- Black Monday (Showtime)
  • Ted Danson- The Good Place (NBC)
  • Michael Douglas- The Kominsky Method (Netflix)
  • Ramy Youssef- Ramy (Hulu)

Winner:

Eugene Levy on Schitt’s Creek (Pop TV) 

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Nominations:

  • Christina Applegate- Dead to Me (Netflix)
  • Rachel Brosnahan as- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Linda Cardellini- Dead to Me (Netflix)
  • Issa Rae- Insecure (HBO)
  • Tracee Ellis Ross- Black-ish (ABC)

Winner:

Catherine O’Hara- Schitt’s Creek (Pop TV)

Outstanding Lead Actor in Drama series

Nominations:

  • Jason Bateman- Ozark (Netflix)
  • Sterling K. Brown- This Is Us (NBC)
  • Steve Carell- The Morning Show (Apple TV+)
  • Brian Cox- Succession (HBO)
  • Billy Porter- Pose (FX)

Winner: 

Jeremy Strong- Succession (HBO)

Outstanding Lead Actress in a drama series

Nominations:

  • Jennifer Aniston- The Morning Show (Apple TV+)
  • Olivia Colman- The Crown (Netflix)
  • Jodie Comer- Killing Eve (BBC America)
  • Laura Linney- Ozark (Netflix)
  • Sandra Oh- Killing Eve (BBC America)

Winner: 

Zendaya on Euphoria (HBO)

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

Nominations:

  • Jeremy Irons- Watchmen (HBO)
  • Hugh Jackman- Bad Education (HBO)
  • Paul Mescal – Normal People (Hulu)
  • Jeremy Pope- Hollywood (Netflix)

Winner: 

Mark Ruffalo- I Know This Much Is True (HBO)

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

Nominations: 

  • Cate Blanchett- Mrs. America (FX)
  • Shira Haas- Unorthodox (Netflix)
  • Octavia Spencer- Self Made (Ntflix)
  • Kerry Washington- Little Fires Everywhere (Hulu)

Winner: 

Regina King- Watchmen (HBO)

Acting- Supporting Performances

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Nominations: 

  • Mahershala Ali- Ramy (Hulu)
  • Alan Arkin- The Kominsky Method (Netflix)
  • Andre Braugher- Brooklyn Nine-Nine (NBC)
  • Sterling K. Brown- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • William Jackson Harper- The Good Place ( (NBC)
  • Tony Shalhoub- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Kenan Thompson- Saturday Night Live (NBC)

Winner:

Dan Levy on Schitt’s Creek (Pop TV)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Nominations:

  • Alex Borstein- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • D’Arcy Carden- The Good Place (NBC)
  • Betty Gilpin- GLOW (Netflix)
  • Marin Hinkle- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Kate McKinnon- Saturday Night Live (NBC)
  • Yvonne Orji- Insecure (HBO)
  • Cecily Strong- Saturday Night Live (NBC)

Winner: 

Annie Murphy- Schitt’s Creek (Pop TV)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Nominations: 

  • Nicholas Braun- Succession (HBO)
  • Kieran Culkin- Succession (HBO)
  • Mark Duplass- The Morning Show (Apple TV+)
  • Giancarlo Esposito- Better Call Saul (AMC)
  • Matthew Macfadyen on Succession (HBO)
  • Bradley Whitford – The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Jeffrey Wright- Westworld (HBO)

Winner:

Billy Crudup- The Morning Show (Apple TV+)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Nominations:

 

  • Helena Bonham Carter- The Crown (Netflix)
  • Laura Dern- Big Little Lies (HBO)
  • Thandie Newton- Westworld (HBO)
  • Fiona Shaw- Killing Eve (BBC America)
  • Sarah Snook- Succession (HBO)
  • Meryl Streep- Big Little Lies (HBO)
  • Samira Wiley- The Handmaid’s Tale (Hulu)

 

Winner: 

Julia Garner on Ozark (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Nominations:

  • Jovan Adepo- Watchmen (HBO)
  • Tituss Burgess- Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend (Netflix)
  • Louis Gossett, Jr.,- Watchmen (HBO)
  • Dylan McDermott- Hollywood (Netflix)
  • Jim Parsons- Hollywood (Netflix)

 

Winner: 

Yahya Abdul-Mateen II- Watchmen (HBO)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Nominations:

  • Toni Collette- Unbelievable (Netflix)
  • Margo Martindale- Mrs. America (FX)
  • Jean Smart- Watchmen (HBO)
  • Holland Taylor- Hollywood (Netflix)
  • Tracey Ullman- Mrs. America (Episode: “Betty”) (FX)

Winner:

Uzo Aduba- Mrs. America (FX)

Directing

Outstanding Directing for a Comedy Series

Nominations: 

  • The Great directed by Matt Shakman 
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Episode: “It’s Comedy or Cabbage”), Directed by Amy Sherman-Palladino 
  • The Marvelous directed by Daniel Palladino 
  • Modern Family directed by Gail Mancuso 
  • Ramy directed by Ramy Youssef 
  • Will & Grace directed by James Burrows 

Winner: 

Schitt’s Creek Directed by Andrew Cividino and Dan Levy (CBC / Pop TV)

Outstanding Directing for a Drama Series

Nominations: 

 

  • The Crown (Episode: “Aberfan”), Directed by Benjamin Caron 
  • The Crown (Episode: “Cri de Coeur”), Directed by Jessica Hobbs 
  • Homeland, directed by Lesli Linka Glatter 
  • The Morning Show, directed by Mimi Leder 
  • Ozark (Episode: “Fire Pink”), directed by Alik Sakharov 
  • Ozark (Episode: “Su Casa Es Mi Casa”), directed by Ben Semanoff 
  • Succession, directed by Mark Mylod 

Winner:

Succession (Episode: “Hunting”), directed by Andrij Parekh 

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

Nominations:

  • Little Fires Everywhere (Episode: “Find a Way”), Directed by Lynn Shelton (Hulu)
  • Normal People (Episode: “Episode 5”), Directed by Lenny Abrahamson (Hulu)
  • Watchmen (Episode: “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”), Directed by Nicole Kassell (HBO)
  • Watchmen (Episode: “Little Fear of Lightning”), Directed by Steph Green (HBO)
  • Watchmen (Episode: “This Extraordinary Being”), Directed by Stephen Williams (HBO)

Winner: 

Unorthodox, Directed by Maria Schrader (Netflix)

Writing

Outstanding Writing for a Comedy Series

Nominations:

  • The Good Place written by Michael Schur (NBC)
  • The Great written by Tony McNamara (Hulu)
  • Schitt’s Creek written by David West Read (CBC / Pop TV)
  • What We Do in the Shadows (Episode: “Collaboration”), written by Sam Johnson and Chris Marcil (FX)
  • What We Do in the Shadows (Episode: “Ghosts”), written by Paul Simms (FX)
  • What We Do in the Shadows (Episode: “On the Run”), written by Stefani Robinson (FX)

Winner: 

Schitt’s Creek by Dan Levy (CBC / Pop TV)

Outstanding Writing for a Drama Series

Nominations:

  • Better Call Saul (Episode: “Bad Choice Road”), written by Thomas Schnauz (AMC)
  • Better Call Saul (Episode: “Bagman”), written by Gordon Smith (AMC)
  • The Crown (Episode: “Aberfan”), written by Peter Morgan (Netflix)
  • Ozark (Episode: “All In”), written by Chris Mundy (Netflix)
  • Ozark (Episode: “Boss Fight”), written by John Shiban (Netflix)
  • Ozark (Episode: “Fire Pink”), written by Miki Johnson (Netflix)

Winner:

Succession written by Jesse Armstrong (HBO)

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

Nominations:

  • Mrs. America written by Tanya Barfield 
  • Normal People written by Sally Rooney and Alice Birch 
  • Unbelievable (Episode: “Episode 1”), written by Susannah Grant, Michael Chabon, and Ayelet Waldman 
  • Unorthodox written by Anna Winger

Winner:

Watchmen (Episode: “This Extraordinary Being”), written by Damon Lindelof and Cord Jefferson

Related Quiz Test Your Knowledge
more
Read Next